Wybór elementu

Koła – wymiana kół w rowerze to najczęściej pierwsza rzecz, za którą zabierają się rowerzyści. ich modyfikacja to świetny sposób na zmniejszenie wagi, co przekłada się na lepsze rozpędzanie i manewrowanie rowerem. Zmiana kół ma również wpływ na sztywność, zwłaszcza w rowerach górskich, a także poprawia właściwości trakcyjne.

Napęd – najczęstszym czynnikiem wpływającym na wymianę napędu w rowerze jest chęć uzyskania większej ilości i zakresu przełożeń. Nowy napęd może również wpłynąć na jakość zmiany biegów, sprawiając, że będą one płynniej przechodzić. Zmiana tego elementu wiąże się głównie z kulturą pracy roweru oraz polepszeniem komfortu jazdy.

Rama – wymiana ramy wpływa na geometrie roweru zmieniając jego zachowanie na drodze lub w trasie. Ten element jest szczególnie ważny w rowerach górskich, w których uwagę zwraca się na odpowiednią sztywność, a także w rowerach szosowych, gdzie mamy do czynienia z maksymalną redukcją wagi.

Inne elementy – w rowerach wymieniane są także takie części jak pedały, wsporniki czy kierownica, które są dobierane indywidualnie przez każdego rowerzystę, zapewniając mu maksimum przyjemności z jazdy.